Večierky, vianočné sviatky, Silvester, oslavy narodenín, narodenie detí, svadby, pohreby, posedenia s priateľmi a našli by sme množstvo ďalších príležitostí na popíjanie drinkov, vína, či piva.
Podľa správy SZÚ z roku 2019 sa až pätina dospelej populácie vystavuje kvôli nadmernému pitiu alkoholu zvýšeným zdravotným, ekonomickým a sociálnym rizikám. Teda každý 5. Slovák pije príliš veľa.
Podľa výročnej správy z roku 2022 sa napríklad v ČR ročne spotrebuje 100 – 150 miliónov litrov etanolu, čo zodpovedá 10 – 14,5 l na 1 obyvateľa vrátane detí a seniorov. Približne 49 % celkového množstva spotrebovaného etanolu sa skonzumuje v pive, 28 % v liehovinách a 23 % vo víne. Tu len spomenieme, že ide o množstvo etanolu, nie nápojov, kedy napríklad pivo obsahuje 4 – 5 % etanolu. Teda celkové množstvo je obrovské.
Dôvodom, prečo je v Slovenskej republike konzumácia alkoholu vysoká, môže byť aj tolerancia spoločnosti voči konzumácii alkoholu. Poznáte to? Idete na párty, nepijete a ste za „čudáka“.
Možno ste zaznamenali informácie o tom, že resveratrol v červenom víne pozitívne ovplyvňuje zdravie. Konzumácia malého množstvo alkoholu mierne upravuje hladinu cholesterolu a krvnú zrážanlivosť. Teda pozitívne účinky by sme našli.
V čom je teda problém? Prečo by sme vám pitie alkoholu neodporúčali?
- Energetická hodnota – Alkoholové nápoje sú energeticky bohaté a táto energia sa buď spáli, alebo sa uloží do tukových zásob. Energia z týchto nápojov sa prijíma veľmi ľahko, pretože nápoje nám chutia a dá sa ich vypiť viac než dosť, zvlášť vtedy, keď máte podporu z okolitého prostredia.
- Zastavuje spaľovanie tuku – alkohol na nejaký čas potláča využitie energie z tukov, čo najmä pri redukcii nie je žiaduce.
- Uvoľňuje morálku – teda zrejme toho nielen viac vypijete, ale aj zjete.
- Dehydratuje – alkohol totiž znižuje produkciu antidiuretického hormónu v mozgu, ktorý následne zvyšuje straty vody močením – čo so sebou nesie aj straty cenných minerálnych látok, najmä vápnika, horčíka, mangánu, fosforu, draslíka a zinku.
- Alkohol je pre naše telo toxická látka. Zaťažuje predovšetkým pečeň.
- Množstvo alkoholických nápojov obsahuje tiež dosť cukru, čím sa zvyšuje energetická hodnota. A nadbytočná energia sa znovu ukladá do tukového tkaniva.
- Alkohol narušuje spánok.
- Alkohol spomaľuje regeneráciu.
- A v prípade „opice“? No to asi poznáte 😀 Všetko ide oveľa horšie.
Pokiaľ ide o alkohol, odporúčanie za Nutričný inštitút je jednoznačne na strane výnimočnej konzumácie a v malom množstve. Od alkoholu nečakajte pre vaše zdravie a štíhlu líniu nič pozitívne.
Monika Bartolomějová
NUTRIČNÝ INŠTITÚT
Autor NUTRIČNÍ INSTITUT
Profesionálne vzdelávacie kurzy pre výživových poradcov, fitness trénerov i verejnosť.
Z.akladáme si na tom, aby naše znalosti, ktoré odovzdávame ďalej, stáli na overených faktoch, najnovších trendoch a poznatkoch. Spolupracujeme s lekármi aj ďalšími odborníkmi z mnohých oblastí, ktoré so zdravím a výživou úzko súvisia